Bohemia
Dnes na svatého Václava si připomeneme náš původ a historii naší země. Keltové i Slované jsou vzájemně propojeni pomyslnou nití a jednotlivé příběhy se prolínají a právě z těchto dob pochází většina příběhů, pohádek, názvů řek i naší země.
***
Jsme středem Evropy a mnohdy se tak stáváme průchodištěm nejrůznějších kultur, které se zde na několik desetiletí až století usadí. Žádná kultura zde nesetrvala navěky. Světlo střídá tmu a naopak. Pro představu uvádím krátký přehled.
Pravěkých kultur se tu vystřídalo za 5000 let několik. Žádná nesetrvala ani tisíc let.
Keltská(laténská) kultura zde setrvala jen 4-5 století.
Mezi tím zde došlo částečně ke germanizaci a vpádu severních kmenů na 4-5 století.
Čistě Slovanská zde existovala také jen 4-5 století, než byla transformována.
Křesťanská, středoevropská kultura zde existovala také cca 5 století.
Na 2 století jsme byli Husité či Protestanti a hledali jsme spravedlnost.
Poté jsme znovu upadli a stali se z nás na 3 století křesťané či jezuité a opět došlo po více než dvanácti stech letech k násilné germanizaci.
Dnes už neexistuje ani křesťanská středoevropská kultura. Zůstala nám jen západní konzumní společnost, která zde existuje teprve 1 století.
Jak dlouho vydrží?
Abychom lépe porozuměli vývoji v naší zemi, vydáme se trochu hlouběji do minulosti.
***
> 500 př.n.l. doba Keltů
Segovesus, tak se zval ten, jenž byl vybrán, aby putoval z Galie do nové země. Za cíl mu byl vybrán Hercynský les. Země přirozeně chráněná, oplývající hojností, se spoustou medu a ryb. Hercynský prales byl obrovský, často špatně průchozí. Cesta byla dosti náročná, což se mnohdy také zmiňuje v našich bájích.
V té době jižní území Čech obývali starokeltské kmeny, které měli dobré opevnění a chránili proti expanzi z jihu a s několika málo kmeny na severu. V předešlé době byla totiž naše země rozdělena na severní a jižní. A jelikož byli na jihu vybudované hradiště a byl dobře osídlen, těžko se tento status dal změnit. A tak Bójové osidlovali v této době převážně severní polovinu Čech mezi Vltavu, Labem, Ohří, kde právě leží hora Říp. Později se tato hranice mezi severem a jihem začala vytrácet.
Právě podle Bójů byl v pozdním starověku nazván náš kraj, jelikož byl centrem obávaného kmene, který se pohyboval po celém antické světě. V jedné výpravě dokonce keltské kmeny dobili a vyplenili Řím! Mezi nimi byli právě obávaní Bójové. Zakládali města ale také ve vlnách osidlovali další části Čech i Moravy.
Bójové = strašní, bojovní, bojácní, alespoň tak naše předky vnímal Antický svět. Vryl se do paměti mnoha národů a díky tomu naše zem získala název Boiehaemum, země Bójů. Výborné povídání najdete v knize
* Zlatý věk od Anny Bauerové
***
Mezi tím se odehrálo mnohé... a mnohá slova změnila svou tvář. Uplynulo totiž dalších 500 let.
***
> 500n.l. doba Slovanů
Čechy byli téměř vysídlené. Pravděpodobně zde zůstalo jen několik germánských menšin a původní obyvatelé žijící v malých uskupeních. Jelikož do dnešní doby nese mnoho českých řek, názvy keltské či protokeltské, dá se předpokládat, že i Slované poznali naši zem jako dávnou zemi Bójů. V té době přišlo do Čech několik slovanských kmenů. Z počátku zde byl mír a Slované byli považováni jako dobří, čistí a prostí lidé. Tak je popisuje Arabský kupec z té doby. To však vydrželo jen do doby, než se zde začali utvářet mocenská centra, která byla jaksi potřeba proti útlaku tehdejšího křesťanského světa.
V době Velké Moravy se dostal název Morava do povědomí tehdejšího raně středověkého světa, avšak existoval dávno předtím. Morava nebyla pojmenována podle žádného knížecího slovanského rodu, ale měla svůj význam již za keltů či protokeltů. Viz článek Čech a moře.
Od té doby je všeobecně naše země vnímána jako Bohemia a Moravia.
Po rozpadu Velké Moravy se zde začal formovat jeden mocný knížecí rod. Byl to kmen Čechů, který sem přišel podle všeho z ne moc pochvalného důvodu. Svou moc si udrželi, porazili své nepřátelé a za podpory církve zde mohlo vzniknout České knížectví. Ve středověku stále latinsky zvané Bohemia, avšak obývané kmenem Čechů jimž vládne nakonec vládne rod Přemyslovců. Ze Slovanů se stávali postupně křesťané.
Postupně zaniká stará kultura, která si nezakládala na jediném bohu, která si vážila žen, věřila v předky a oslavovala přírodu. Dlouho se bránila, ale nakonec podlehla svodům moci a tlaku tehdejšího raně středověkého světa.
Tak jako se dřívější antický svět bál Bójů, tak se i křesťanský svět bál Slovanů.
Byli početní, stateční a obývali území, které má svou přirozenou obranu. Schovaní v lesích.
Nakonec sňatek s křesťanskou dívkou zpečetil náš osud. A dnes v době oslav svatořečeného svatého Václava si tento přechod připomínáme. Václav měl podle všeho mnoho kladných vlastností. Pro tehdejší církev byl jistě svatým koněm v naší zemi.
***
Václav však musel býti také v nelibosti mnohých obyvatel, jelikož nechal zničit mnoho svatyní a založit místo nich křesťanské rotundy.
***
Např. rotundu Svatého Víta, která dnes stojí na místě kde byla svatyně, obora, tehdejšího "boha" Svantovíta. Ze stejného důvodu byla zavražděna i Ludmila, která se zasloužila o christianizaci naší Země a její sokyni se to nelíbilo. To celé se odehrálo v 9. - 10. století.
***
> 1000 n.l. doba úplné Christianizace
V této době zesiluje christianizace a z knížectví se stane České království. A pár let poté vzniká u nás i ve světě silný vliv zaznamenat historii, která se začínala pomalu ale jistě vytrácet.
Při čtení jednotlivých kronik, jsem si nemohl nepovšimnout, jak byl vnímán název naší země Bohemia, což podporuje myšlenku, kterou jsem nedávno publikoval, aniž bych něco takového předtím četl.
kronika Přibíka z Radenína z roku cca 1374
Nazvána jest tato země Bohemia latině od jmene božieho; neb v slovanském jazyku od toho jmene Boemia buoh jmenujem i v českém také.
kronika Václava hájka z Libočan cca 1541
„Vítej, země přesvatá, tisíci sliby od bohuov nám zaslíbená! Času předešlého byla si lidí zbavena, ale již nyní si nám navrácena; nás zdravé zachovej a rozmnož od národu do národu až na věky.“
Název Čechy vznikl až později. Mnohé historické fakta museli být napasovány na tehdejší poměry a tak nám vzniklo mnoho pokroucených bájí, které sahají mnohem dál do minulosti. Ostatně stále se opírají o podstatné symboly této země. Bohužel o slově Čech se toho moc neví, snad jen, že je pozdějšího slovanského původu.
***
Shrnutí
1/ Putování do naší země a znovuosidlování je častým případem, jelikož jsme křižovatkou Evropy
2/ Hora Říp je symbolem a dominantou středočeské kotliny pro každého, kdo do těchto míst přichází
3/ Mnohé názvy pocházejí ještě z doby protokeltské a užívají se v podobné formě dodnes.
4/ Mnohá slova a báje prochází proměnou a vnímají se v každé době trochu odlišně, většinou v závislosti na daných poměrech.
5/ Nejvíce vyhovující název naší země je bohem daná zem, zvaná Bohemia a platí pro všechny Čechy, Moravany, Slezany, Slováky i další.