Mince Bójů II
V tomto článku se budeme zabývat asi tou nejklasičtější tématikou keltských mincí. A tou je vyobrazení koně, jakožto přítele člověka, nebes i bohů. Však v mnohých kulturách byl kůň vyobrazován jakožto hybná síla, která zasebou táhne slunce přes celou oblohu. Mělo se za to, že síla a rychlost koně překonává pozemskou představu a bohové používají jakéhosi koně, který pohybuje vším co jest na nebesích.
***
Keltové, označení jenž dnes používáme se rozdělovali do mnoha kmenových skupin či celků a každý svým způsobem tuto představu vyobrazil po svém. Jak již víme, keltové na své mince vyobrazovali to, jenž jim bylo nejcennější. A k vyobrazením vlastních dějin a vládců se snad nikdy nedostali, jelikož kdo mohl říci, že je důležitější než kůň, který dokáže táhnout za sebou i hvězdy na nebi. A tak se na mincích objevoval několik století až do skonání tendejších kmenových uskupení, někdy okolo roku 50. př.n.l. Mince s touto tématikou byli jako měděné, tak střírné a samozřejmě i zlaté.
***
Starší typem a jedny z prvních byli mince inspirované Řecko-Makedonským vlivem.
A tak na jedné straně mince vidíme stylizovaný obličej a na druhé již vidíme čistě keltské motivy. Tato mince není jednoznačně časově určena a uvádí se 3.-1.st.př.n.l.
***
Didrachma a Tetradrachma z území Slovenska.
***
Střední evropa
Druhá mince je pravděpodobně unikát. Nalezena před několika lety na našem území. Informací o ní jsem však moc nenašel. Každopádně si zaslouží naši pozornost. Jižní kříž nalezneme na jižní obloze a tak je jisté, že šlo o vyobrazení jiného znamení či soustavy hvězd. Symbol pod koněm je vyobrazením, jak se říká 4 světových stran, pohybu, což by mohlo souhlasit. U první mince se pod koněm objevují také různé symboly, někdy i jakási omega s tečkou uprostřed. Mnoho symbolů jsou mnohoznačné a neexistuje jen jedno vysvětlení a také mnohdy je symbol jakoby záměrně vyražen tak, že ho není možné jasně určit. Viz omega pod koněm.
***
Další zajímavé kousky
Na mincích, které jsem zde uvedl, je vidět, že určitým způsobem kolem koně jsou mnohdy ztvárněny hvězdy, slunce či měsíc atp... Někdy samotný kůň je vyobrazením soustavy hvězd. A je také velmi pravděpodoné, že existovalo souhvězdí bájného koně. Jestli to bylo také řecké souhvězdí pegasa, nevíme. Ale můžeme si za krásných nocí s čistou oblohou představovat a hledat onoho bájného keltského koně, kterého tam viděli i naši předci, jak se prohání po obloze. :)